În tot parcursul meu ca artist, în căutarea unui stil propriu care să-mi provoace creativitatea, am avut mereu o plăcere vinovată: desenul hiperrealist. Deși mă pricepeam, nu i-am găsit niciodată o utilitate reală într-o eră în care fotografia poate surprinde orice detaliu. Totul s-a schimbat când am descoperit lumea tatuajelor. Aici, acest skill nu doar că nu este inutil, ci este esențial – îmi permite să recreez imagini frumoase pe pielea umană, un mediu în care nicio fotografie nu poate fi imprimată de un device. În acest spațiu, e nevoie de mâna omului și de abilitatea sa de a reda fidel realitatea.
Timp de mulți ani am avut în minte dorința de a mă apuca de tatuat, dar abia după pandemie am decis să fac acest pas serios. Am renunțat la ceea ce făceam, mi-am cumpărat tot ce era necesar și am învățat singură, exersând pe apropiați. Am studiat graphic design la UNArte, iar în timpul facultății am lucrat ca make-up artist și trainer timp de câțiva ani.
Talentul la desen m-a ghidat către această meserie, iar când microrealismul a început să devină popular și am descoperit tot mai mulți artiști inspiraționali pe Instagram, am știut că vreau – și că pot – să fac și eu asta.